Arkiv për Kategorinë ‘TENDENCE’

Tendence

Postuar: Shtator 21, 2011 te TENDENCE
Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font
Ja 10 vendet më të preferuara në botë

Në studimin e publikuar nga “Economist Intelligence Unit”, qyteti Vankuver i Kanadasë, vendi ku u zhvilluan olimpiadat e dimrit 2010, zë vendin e parë me 98 % të votave në listën e qyteteve më të preferuar për të jetuar, shkruan Gazeta Start.

Për këtë rezultat janë marrë parasysh faktorë të ndryshëm si shëndetësia, kultura, ambienti, arsimi, siguria dhe infrastruktura.

Pas Vankouverit, i cili mban vendin e parë që nga viti 2007, radhitet Melbourne në Australi.

Në listën ku gjenden 140 qytete të botës, Pittsburrgu, një nga qytetet e SHBA-ve renditet në vendin e 29-të , Los Angeles në vendin e 44-të dhe New York në të 56-in.

Duke u ngritur një numër më lart, Londra radhitet në vendin e 53-të ndërsa Parisi në vendin e 16-të.

Osaka nga Azia renditet e 12-ta sikurse  Gjeneva. Ndërsa Tokio kaloi përpara. Hong Kongu radhitet në vendin e 31-të ndërsa kryeqyteti i Kinës,  Pekini vendi i dytë me ekonominë  më të zhvilluar në botë është në vendin e 72 –të.

Ja dhjetë vendet më të preferuara në botë për të jetuar:
1- VanKuver – Kanada
2- Melbourne – Australi
3- Vjenë – Austri
4- Toronto – Kanada
5- Kalgary – Kanada
6- Helsinki – Finlandë
7- Sidnei – Australi
8- Perth – Australi
9- Adelaide – Australi
10- Auckland- Zelandë e re

Advertisements