Kalaja e Ali Pashe Tepelenes

Postuar: Shtator 21, 2011 te Monumente

KËSHTJELA E ALI PASHE TEPELENES
U ndërtua në vitet 1807-1808, qëllimi i ndërtimit të saj ishte parandalimi i ushtrive Franceze që vinin nga Korfuzi dhe kërkoni të merrnin Butrintin. Kjo kështjellë ka formën e një katërkëndëshi me katër kulla të vendosura në cepat e saj. Kështjella ka një sistem mbrojtje që të bie në sy, synimi ishte mbrojtja nga deti që realozohej nga dy kulla me trashësi 2.80 m dhe me një lartësi 5m të pajisura me frëngji topash. Kështjella ka dy porta njëra prej tyre komunikon me kanalin e Vivarit. 

Advertisements

Syei i kalter

Postuar: Shtator 21, 2011 te Monumente

SYRI I KALTER
Eshtë burimi më i madh dhe më interesant ndër 18 burimet që shpërthejnë rrëzë malit të gjerë. Eshtë shpallur monument natyre. Forma e tij është ovale e ngjashme me formën e një syri, shpërthen nga toka i errët në mes dhe i kaltër anash. Thellësia e tij është tepër e madhe arrin drei në 45 m thellësi. Ndodhet përballë fshatit Krongj, 45 m nën nivelin e luginës së Drinos dhe është shkarkim kryesor i malit të gjerë, është një rezervuar dhumë i gjerë i ujrave karstike. Eshtë burim me ujëra të freskëta dhe të ëmbla i rrethuar me bimësi të dendur dhe me gjelbërim të përhershëm. Ujërat e të gjithë burimeve mblidhen në liqenin artificial ku eshte formuar edhe diga e Bistricës. Liqeni ka një sipërfaqe rreth 9 ha, rritet dhe një numër i madh me peshq. Pranë syrit të Kaltër ndodhet një Bar-Restorant dhe disa shtëpiza për pushuesit. Syri i kaltër vizitohet shumë nga turistët ditorë dhe është pjesë e itinerarit që ndjek çdo turist që viziton sarandën. Butrint-Lëkurës-Syri i Kaltër. 

Kalaja e Lekuresit

Postuar: Shtator 21, 2011 te Monumente

KALAJA E LEKURESIT
Kalaja e Lekurësit është ndërtim i shekullit të XVI. Mendohet nga historianët të jetë ndërtuar rreth viteve 1537, në kohën kur Sulltan Sulejmani sulmoi Korfuzin dhe i lindi si domosdoshmëri kontrolli i Skelës së Sarandës dhe rrugës që kalon Sarandë-Butrint. Kalaja ndodhet midis rrënojave të fshatit Lëkurës mbi majën e një kodre të lartë që ngrihet sipër qytetit të Sarandës. Ka një pozicion të vecantë strategjik nga ku mund të shikoni gjithë qytetin e Sarandës dhe rrugën që shkon në Butrint, gjithashtu mund të shijoni dhe një panoramë të ishujve të Ksamilit. Ka formë katrore me dy kulla të rrumbullakëta të vendosura në VP dhe JL. Kati i parë ka shërbyer si depo. Kuptohet nga pozicioni i vendosjes që qëllimi kryesor i ndërtimit të kalasë ishte vrojtimi i detit. Lartësia e mureve arrin 6.70-7m trashësia e tyre deri në 2 m. Sot në lëkurës funksionon një bar-restorant me arkitekturë të hershme dhe tepër bashkëkohore, ofron një shërbim ideal. Eshtë kthyer në një nga pikat më të bukura turistike dhe nga më të frekuentuarat për cdo turist që viziton Sarandën.

CNN: Shqipëria një nga vendet më të mira turistike

CNN e ka vënë Shqipërinë në listën e destinacioneve më të mira për të pushuar për vitin 2011, gjegjësisht në listën prej nëntë vendeve më të mira.

CNN ka raportuar se vënia e Shqipërisë në listën e 9 vendeve më të mira si destinacione turistike mund të jetë një surprizë për shumë njerëz, por Shqipëria i ofron udhëtarëve një shije të Mesdheut pa turma dhe çmime të larta, citojnë mediat në Tiranë.

CNN ka vënë Gjirokastrën si destinacionin e veçantë. Qendra e Gjirokastrës është nën mbrojtjen e UNESCO-s si pasuri botërore. Qyteti përshkruhet me kalldrëmet e tij, me ndërtesa të vjetra, me shumë atmosferë dhe shumë histori.

Përshkruhen gjithashtu plazhet piktoreske, ushqimi i mirë dhe një numër i madh vendesh të trashëgimisë kulturore. Në listën e CNN-it, në krye të destinacioneve më të mira për të pushuar për vitin 2011 renditet New York, Zelanda e Re dhe Peruja. Shqipëria është e gjashta në këtë listë. /

 

 

Tokio, Osaka dhe Parisi jane qytetet me te shtrenjta te botes.

 

Keshtu rezulton nga nje studim realizuar per koston e jeteses ne keto qytete per vitin 2008, realizuar nga “Economist Intelligence Unit”.

 

Dy qytetet japoneze kane patur nje rritje te madhe krahasuar me 2007, duke lene pas edhe edhe qytetete te tjera teper te rendesishme.Pas Parisit, ne vendin e katert eshte Copenhagen, qe ndiqet nga Oslo, Zyrihu, Frankfurti, Helsinki dhe Gjeneva.

 

 

 

Forbes.com ka publikuar listën e sivjetme për qytetet më të bukura në botë, ndërsa ashtu siç pritej, në vend të parë gjendet Parisi, ndërsa në top-dhjetësh janë përfshirë edhe Vancouver, Sydney, Firence, Venecia dhe Londra.

Ekspertët e Forbes edhe këtë vit kanë vlerësuar qytetet më të bukura në botë, ndërsa përveç bukurisë që bie në sytë e shikuesve të zakonshëm, në këto vlerësime janë përfshirë edhe një grup urbanistësh dhe arkitektësh.

Lista e dhjetë qyteteve më të bukura në botë:

Vancouver (Kanada)
Sydney (Australi)
Firence (Itali)
Venecia (Itali)
Cape Town (Afrikë e Jugut)
San Francisco (SHBA)
Chicago (SHBA)
New York City (SHBA)
Londra (Angli)
Cambridge Angli
Tokio (Japoni)

 

Postuar: Maj 28, 2011 te Uncategorized

Kjo paraqitje diapozitivash lyp JavaScript.